Metalowe opaski zaciskowe to jeden z niezbędnych produktów w każdym serwisie samochodowym. Podczas wykonywania napraw czy czynności serwisowych często ulegają one zniszczeniu w trakcie demontażu bądź też są po prostu zbyt „zmęczone” do ponownego wykorzystania.

Koszt pojedynczej opaski jest zbyt mały, żeby serwis ewentualnie chciał zaoszczędzić na kosztach naprawy, a jednocześnie jej prawidłowe funkcjonowanie zbyt istotne, aby ryzykować reklamację ze strony klienta. Jedna źle działająca opaska, powodująca wyciek lub nieszczelność w układzie, może być przyczyną ponownej wizyty klienta w serwisie.

Mikalor to hiszpański producent wysokiej jakości opasek zaciskowych, stosowanych w branży motoryzacyjnej oraz wielu innych gałęziach przemysłu. Oferta zawiera praktycznie wszystkie możliwe opaski obecne w motoryzacji – od tych najpopularniejszych, po najbardziej wyszukane rozwiązania, dobierane pod indywidualnego klienta. Jednym z głównych odbiorców firmy Mikalor są koncerny motoryzacyjne, stosujące te opaski na pierwszym montażu.

Rodzaje opasek zaciskowych Mikalor

Najpopularniejszymi na rynku są ślimakowe opaski zaciskowe (fot. nr 1 – Asfa L), wykorzystywane do osadzania węży o różnych średnicach i pracujących pod zmiennym ciśnieniem. Uniwersalność tych opasek wiąże się głównie z ich szerokim zakresem działania oraz wysoką siłą zacisku. Podstawowa zaleta opasek Mikalor to gładki płaszcz wewnętrzny, który nie powoduje degradacji węża podczas użytkowania. Precyzyjne i głębokie tłoczenia taśmy zapewniają płynny montaż oraz późniejszy demontaż. Idealnie dopasowany zamek gwarantuje odpowiednią siłę zamknięcia, decydującą o szczelności połączenia.

Nie zawsze jednak i nie wszędzie stosowanie opasek ślimakowych jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli zajrzymy pod maskę przeciętnego samochodu, okaże się, że w wielu miejscach znajdziemy również opaski sprężynowe samozaciskowe, których montaż nie wymaga skręcania, jak to jest w przypadku opasek ślimakowych, a jedynie założenia na miejscu montażu. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko szybkość i łatwość montażu, ale również skuteczne działanie w przypadku dużych zmian temperatury. W zależności od ciśnienia, pod jakim pracują przewody, mamy możliwość założenia odpowiedniej opaski. W przypadku niskiego ciśnienia i miękkich węży, np. przy zbiornikach wyrównawczych, odpowiednia będzie opaska druciana Mikalor Wire Clip (fot. nr 2), która zapewnia odpowiednią szczelność połączenia w takich właśnie aplikacjach. To proste i ekonomiczne rozwiązanie w przypadku węży pracujących pod niskim ciśnieniem. Dla bardziej wymagających aplikacji lub węży zrobionych z nieco twardszych materiałów przeznaczona jest opaska Mikalor Spring Clip, wykonana ze specjalnej sprężystej taśmy o odpowiedniej do rozmiaru szerokości (fot. nr 3). Obie ww. opaski są bardzo ekonomicznym i prostym w użyciu rozwiązaniem, które można stosować w przypadku niskiego ciśnienia.
Do znacznie bardziej wymagających aplikacji dedykowana jest specjalna opaska Mikalor Heavy Duty Spring Band Clip, wykonana zgodnie z wymagającą normą DIN 3021 (fot. nr 4). Specyfika pracy tej opaski polega na reagowaniu na duży i szybki wzrost temperatury płynu w układzie chłodzenia (która powoduje również rozszerzanie się materiałów) przy zachowaniu pełnej szczelności połączenia. Innymi słowy, opaska pracuje wraz z materiałem, na którym jest osadzona, zapewniając 100% szczelności.

Pełna oferta Mikalor zawiera kilkadziesiąt rodzajów opasek, stosowanych w różnych, nawet najbardziej wymagających aplikacjach.

Fot. 1.


Fot. 2.


Fot. 3.


Fot. 4.