Firma ARA s.c. ma siedzibę w miejscowości Łużna, przy drodze wojewódzkiej nr 977, na trasie Tarnów–Gorlice. Początki działalności zakładu sięgają roku 1999. Z czasem firma zbudowała dużą bazę stałych klientów i stała się prężnie działającym rodzinnym przedsiębiorstwem.

Obecnie ARA działa w ramach autoryzowanej sieci serwisów Partner ELIT.

Od pasji do własnej firmy

– Pasję do motoryzacji zaszczepił w naszej rodzinie mój mąż, z wykształcenia mechanik samochodowy. Pracował on w serwisie ogumienia, gdzie poznawał branżę oraz zdobywał zawodowe doświadczenie. Po jakimś czasie postanowił otworzyć własny serwis i rozpoczęliśmy realizację tego pomysłu. Mieliśmy świadomość, że wyposażenie warsztatu samochodowego to kosztowne przedsięwzięcie, dlatego postanowiliśmy zacząć nieco skromniej. Początkowo zajmowaliśmy się sprzedażą opon, akumulatorów, olejów i filtrów do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Od samego początku dokładaliśmy wszelkich starań, aby oferowane przez nas towary były jak najwyższej jakości, a jednocześnie przystępne cenowo. Rok po roku konsekwentnie realizowaliśmy plan rozwoju firmy i zdobywaliśmy nowych klientów. Naszym założeniom sprzyjał również dynamicznie rozwijający się rynek samochodowy. Po polskich drogach jeździło coraz więcej pojazdów, które wymagały serwisowania oraz zaopatrzenia w części zamienne. Sporym atutem okazała się również lokalizacja naszego serwisu. Przy ruchliwej trasie łatwiej o klientów – opowiada Agata Ryczek, właścicielka firmy ARA.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu właścicieli firma rozbudowała się i rozszerzyła wachlarz oferowanych usług o kompleksową mechanikę pojazdową. Obecnie na trzech stanowiskach naprawczych pracuje pięciu doświadczonych mechaników.

– Mechanika pojazdowa to nie tylko sama naprawa pojazdu. Kluczem do skutecznego działania jest trafne zdiagnozowanie usterki. Do tego potrzebne jest doświadczenie, które posiadają nasi fachowcy. Przykładamy dużą wagę do szybkości i precyzji diagnozy usterek. Nasi mechanicy radzą sobie z tym znakomicie. Doceniają to nasi klienci, dla których samochód jest bardzo często narzędziem pracy. Najlepszym dowodem na to, że klienci darzą nas sporym zaufaniem, jest liczba serwisowanych przez nas pojazdów – mówi Agata Ryczek.

Szkolenia i kursy

Pracownicy serwisu ARA biorą także udział w cyklicznych szkoleniach oraz kursach, dzięki którym w codziennej pracy radzą sobie nawet z zaawansowanymi technicznie samochodami, wyposażonymi w złożone mechanizmy i systemy.
– Nasi pracownicy to prawdziwi pasjonaci motoryzacji, którzy z wielką chęcią i zaangażowaniem poszerzają swoją wiedzę i mogą pochwalić się wieloma ważnymi certyfikatami branżowymi. Nasz personel gwarantuje indywidualne podejście do każdego klienta oraz fachową pomoc w każdej sprawie. Służymy również poradą przy doborze odpowiednich części i podzespołów – mówi właścicielka serwisu.

Zakres usług

Obecnie głównym profilem działalności serwisu ARA jest bogata gama usług mechanicznych. – Wykonujemy wszystkie czynności związane z mechaniką pojazdową – począwszy od prostych czynności serwisowych, takich jak wymiana płynu hamulcowego, chłodniczego czy oleju, skończywszy na poważnych naprawach, np. wymianie rozrządu czy kompletnym remoncie silnika – wyjaśnia właścicielka.

W ofercie firmy znajdują się również naprawy układów: chłodzenia, zawieszenia, napędowego oraz wydechowego. Oprócz tego firma wykonuje usługi związane z wulkanizacją, a także przeprowadza kompletny serwis klimatyzacji samochodowej. – Wykonujemy pełną diagnostykę układu, sprawdzamy szczelność, uzupełniamy czynnik chłodzący oraz odgrzybiamy instalacje za pomocą ozonowania – wylicza Agata Ryczek.
– Serwisujemy układy klimatyzacji, pracując na urządzeniu firmy Magneti Marelli. Przez lata udało nam się wyposażyć warsztat w niezbędny sprzęt. Kilka urządzeń otrzymaliśmy w ramach rozliczenia programu lojalnościowego realizowanego przez firmę ELIT Polska – dodaje.

Firma ARA to także sklep motoryzacyjny. Pracujący w nim sprzedawcy służą poradami podczas zakupów, a bogaty asortyment stanowi również zaplecze części zamiennych potrzebnych do wykonywania napraw. W ofercie znajdują się produkty znanych marek, m.in.: ALCAR, BOSAL, BOSCH,
CENTRA, EXIDE, FAG, MONROE czy VALEO.
Współpraca z ELIT Polska

W tak wymagającej branży, jaką jest rynek usług mechanicznych, konieczna jest współpraca z dużymi hurtowniami. – Z firmą ELIT (wcześniejsza nazwa: AD Polska – przyp. red.) współpracujemy od 2003 roku. Szeroki wybór podzespołów oraz szybka i łatwa dostępność części sprawiają, że jesteśmy bardzo konkurencyjni na lokalnym rynku. Zamówienia dostarczane są do nas nawet 3 razy dziennie, co pozwala maksymalnie skrócić czas potrzebny na wykonanie danej usługi. Cieszy nas również ciągły rozwój oferty ELIT Polska. Pojawiają się nowe marki i producenci części, co zwiększa także atrakcyjność naszego warsztatu oraz sklepu motoryzacyjnego – wyjaśnia właścicielka.

Przedstawiciele firmy ARA uczestniczą w corocznych spotkaniach organizowanych przez ELIT Polska. W 2012 roku serwis otrzymał nawet specjalne wyróżnienie zarządu.

– ARA staje się firmą rodzinną. Moja córka, Patrycja, od roku pomaga mi w firmie. Syn uczy się w technikum samochodowym, bywa też często w zakładzie, gdzie przygląda się pracy mechaników, a czasem nawet im pomaga. Mam nadzieję, że w przyszłości dołączy do naszego zespołu. Naszą naczelną zasadą jest zadowolenie klienta oraz dbałość o każdy, nawet najmniejszy element i szczegół wykonywanej przez nas usługi. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że codzienna ciężka praca przynosi efekty. Mamy ambitne plany rozwojowe. Wybudowaliśmy nowy budynek, w którym, oprócz stanowisk naprawczych, będzie się mieściła stacja diagnostyki samochodowej. Własny biznes wymaga ciągłej uwagi, czasu oraz konsekwentnego, dokładnie przemyślanego planowania. Czasami bywa ciężko, jednak łączenie codziennej pracy z pasją i zainteresowaniami daje ogromną satysfakcję. Mamy sporo planów oraz energii do ich realizacji. Ufamy, że, tak jak do tej pory, nasi klienci oraz partnerzy będą nam w tym pomagać – podsumowuje Agata Ryczek.


 Usługi:

  • naprawy silników,
  • naprawy układów: hamulcowego, napędowego, wydechowego,
  • naprawy zawieszenia,
  • wulkanizacja,
  • diagnostyka komputerowa,
  • obsługa klimatyzacji,
  • sklep motoryzacyjny.

FHU ARA s.c.
38-322 Łużna 710
tel. 18 354 38 86
tel. kom. 503 197 172
www.araserwis.pl


Łukasz Pieńkowski