Estetyka i funkcjonalność samochodu osobowego są równie ważne, jak jego osiągi techniczne. Dla pewnej grupy klientów wygląd jest najważniejszy. Przemysł motoryzacyjny wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom, sięgając po nowe materiały i technologie produkcji pojazdów. Na te zmiany muszą odpowiadać producenci chemii warsztatowej i kosmetyków samochodowych.

Właściciele efektownych pojazdów chcą się nimi cieszyć przez cały rok, bez względu na aurę. Utrzymanie czystości i blasku w warunkach dobowych jest kłopotliwe i czasochłonne, rośnie więc popularność usług świadczonych przez specjalistów od detailingu. Ten fach wymaga jednak nie tylko staranności, cierpliwości i precyzji. Niezbędne są również narzędzia i materiały wystarczająco skuteczne, a jednak delikatne i bezpieczne dla pielęgnowanych powierzchni. W idealnym przypadku środki czyszczące i pielęgnujące mają długotrwałe działanie zabezpieczające: tworzą warstwy antyelektrostatyczne (utrudniające osadzanie się kurzu) i hydrofobowe (ułatwiające spływanie wody bez pozostawiania zacieków).

Może specjalizacja?

Profesjonalne utrzymanie czystości, zabezpieczenie powłoki lakierniczej, elementów ozdobnych, tapicerki, kokpitu, dbałość o przejrzystość przeszklenia lamp zespolonych to sztuka sama w sobie. W zależności od modelu biznesowego można ją połączyć z usługami blacharskimi, lakierniczymi, tuningiem optycznym albo włączyć jako podspecjalizację do działalności warsztatu samochodowego – jako uzupełnienie oferty dla wymagających klientów.

Zapotrzebowanie na takie usługi rośnie, a firmy, często jednoosobowe, które rozpoczynają działalność, nie narzekają na brak zleceń. Terminarz sprawdzonych fachowców jest wypełniony z kilkutygodniowym wyprzedzenie. Warsztat, który ma niewykorzystane miejsce, może spróbować tej działalności przy minimalnych kosztach początkowych. W gruncie rzeczy niezbędne zakupy ograniczają się do zestawu środków chemicznych, materiałów i kilku prostych narzędzi.

Czym pracować?

Chemia warsztatowa to bardzo liczna grupa produktów służących do czyszczenia, zabezpieczania, pielęgnacji pojazdów, narzędzi, powierzchni roboczych, podłóg. Umiejętne i rozsądne stosowanie tych środków ułatwia utrzymanie w czystości warsztatu i ochronę naprawianych pojazdów przed niepotrzebnymi zabrudzeniami i uszkodzeniami. Mnogość produktów utrudnia podejmowanie racjonalnych decyzji, tym bardziej że wszyscy producenci reklamują swoje produkty mniej więcej w ten sam sposób: jako „dobre na wszystko”.

Łatwo popaść w pułapkę lekceważenia istotnych informacji i faktów lub wiary we wspaniałe, wyjątkowe działanie najdroższych specyfików. Prawda leży pośrodku: można znaleźć profesjonalne (skuteczne i bezpieczne) środki ze średniej półki cenowej, trzeba tylko poświęcić nieco czasu na sprawdzanie ofert i eksperymentowanie z różnymi substancjami.

Równie ważne są materiały pomocnicze: czyściwo, gąbki, szmatki. Przy dużym obciążeniu pracą trzeba przemyśleć zakup droższych, ale też wytrzymalszych i bardziej wydajnych narzędzi.

Materiały

W pojazdach ze średniej i wyższej półki obok tworzyw sztucznych spotyka się drewno, skórę, różne odmiany tkanin, aluminium, stal szlachetną. Elementy metalowe są powlekane galwanicznie, lakierowane albo wykańczane metodami chemicznymi. Ich podatność na działanie środków chemicznych jest bardzo różna, ale najbezpieczniej jest założyć, że stosujemy zawsze substancje w minimalnym skutecznym stężeniu. Szczególną uwagę trzeba zachować w przypadku powierzchni porysowanych, ze śladami wgnieceń. Osłabiona, poprzerywana warstwa dekoracyjna może łatwo odpryskiwać albo przepuszczać chemię głębiej, co może się skończyć przyspieszeniem korozji materiału konstrukcyjnego.

Kierowcy doceniają jakość wnętrza i indywidualny charakter pojazdu. Tuning optyczny, oprócz modyfikacji elementów karoserii, dotyczy także wyposażenia wnętrza. Przed pracą przy zmodyfikowanym pojeździe dobrze jest ustalić z właścicielem, jaki sposób czyszczenia zaleciła firma tuningowa, jakich użyła materiałów i jak je zamocowała. Te informacje mogą zaoszczędzić niepotrzebnych emocji i wpadek (np. jeśli po czyszczeniu powierzchni parą odpadną elementy przymocowane klejem na gorąco).

Testowanie

Wprowadzenie do użytku nowego środka niesie ze sobą pewne ryzyko. Chemia reklamowana jako skuteczna może się okazać zbyt agresywna i spowodować uszkodzenie czyszczonych powierzchni. Dobrze jest przyjąć za zasadę testowanie nowych preparatów na elementach pojazdu pochodzących z demontażu, wykonanych z tych samych materiałów, które spotyka się w autach klientów. Wykorzystanie testowych elementów pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia powierzchni w pojeździe klienta, umożliwia też obserwację skutków w dłuższym czasie, po wielu godzinach lub dniach od aplikacji. Klienci nie zostawiają swoich aut w warsztacie na tak długo. Jeśli zatem nie dysponujemy odpowiednim materiałem i musimy użyć nowego środka w samochodzie klienta, lepiej potraktować serio zalecenia producentów i zacząć czyszczenie od miejsc mało widocznych.

Doświadczenie

Praca z chemią warsztatową ma w sobie coś ze sztuki. Te same środki w rękach dwóch mechaników mogą dawać zupełnie inne efekty i mogą być uznane albo za rewelacyjne, albo całkowicie nieprzydatne. Sekret tkwi w sposobie stosowania (metodach nakładania, czasie ekspozycji, przygotowaniu powierzchni), używanych środkach pomocniczych (ściereczki, szczotki, spryskiwacze).
To doświadczenie gromadzi się na bieżąco przy okazji realizacji kolejnych zleceń.

Dobrze, jeśli pozostanie po nim ślad w postaci notatek, zdjęć, uwag. Warto zapisywać dawki i sposób stosowania środków choćby po to, żeby określić minimalne skuteczne stężenia. Dzięki temu można ograniczyć zużycie preparatu (a więc i koszty firmy), uchronić czyszczone powierzchnie przed degradacją przez agresywne środki i zadbać o przyrodę. W warsztacie, w którym pracuje wielu mechaników, takie notatki ułatwiają wypracowanie wspólnych zasad postępowania, norm zużycia środków, czasu potrzebnego na wykonanie usługi. Dzięki temu będzie można lepiej zarządzać firmą, planować wydatki i dysponować dostępnymi stanowiskami warsztatowymi.

Piotr Kołaczek

Szeroka oferta chemii samochodowej oraz wysokiej jakości części zamiennych dla motoryzacji dostępna jest w katalogu marki Starline. Więcej informacji o aktualnej ofercie można znaleźć na stronie: www.elitpolska.pl/oferta/starline.