Niegdyś chemia to była tylko nauka, ale w miarę rozwoju gospodarczego zaczęła oddzielać się chemia przemysłowa. Dzisiaj niemal każda dziedzina gospodarki dysponuje „swoją” chemią. Istnieje więc chemia gospodarcza (dla gospodarstw domowych), chemia budowlana i oczywiście tzw. chemia motoryzacyjna. Pod tym pojęciem kryją się przede wszystkim wszelkiego rodzaju produkty chemiczne wykorzystywane w codziennej pracy warsztatów samochodowych.

Chemia motoryzacyjna to potężna gałąź przemysłu chemicznego, która wymaga coraz doskonalszych produktów, bo współczesne samochody są znacznie bardziej skomplikowane niż te sprzed lat.

W czasach PRL płyn do mycia szyb w oknach domów mieszkalnych miał znacznie niższą cenę niż płyn do spryskiwaczy samochodowych, gdyż samochód był w owych latach luksusem. Było to zresztą pokłosie poglądów Józefa Piłsudskiego, który na przełomie lat 20. i 30. XX wieku nakazał obłożyć niezwykle wysokim cłem importowane do Polski części zamienne do samochodów.

Współczesna chemia motoryzacyjna dzieli się na kosmetyki samochodowe oraz preparaty ułatwiające prace warsztatowe. Na rynku znaleźć możemy produkty wielu różnych marek, wśród których na uwagę z pewnością zasługuje marka Starline. Produkty marki Starline powstają wyłącznie w zakładach w Europie i Ameryce Północnej i posiadają te same składy, co produkty renomowanych światowych marek. Jakość chemii z linii Starline jest porównywalna z jakością produktów na pierwszy montaż. Produkty te są także zgodne ze wszystkimi standardami Unii Europejskiej w zakresie chemii samochodowej.

W linii Starline znajdują się m.in. spraye techniczne, preparaty do ochrony podwozia i nadkoli przed korozją, a także specjalne pasty na bazie miedzi zapobiegające korozji gwintów. Starline oferuje także bogaty wybór silikonowych elementów uszczelniających nadwozie, np. okolice przedniej szyby. Nie można też zapominać o środkach chemicznych do czyszczenia silnika, które dopuścili do użytku najwięksi producenci samochodów na świecie (wiele firm zastrzega, że silnik można myć tylko środkami renomowanych marek, które nie szkodzą elektronice pod maską). W ofercie Starline są też preparaty do czyszczenia i odgrzybiania elementów klimatyzacji samochodowej.

Kosmetyki samochodowe dodają estetyki pojazdom i wykorzystywane są np. do konserwacji lakieru czy tarcz kół samochodu, natomiast produkty chemiczne do podwozia lub niedostępnych w inny sposób elementów występujących w samochodzie nie tylko ułatwiają pracę mechanikom, ale także przyczyniają się do wydłużenia żywotności części samochodowych. Obecnie trudno wyobrazić sobie pracę profesjonalnego warsztatu samochodowego bez szerokiej gamy produktów chemii samochodowej.

Wojciech Machnicki

Szeroka oferta produktów chemii samochodowej, a także części zamiennych dla motoryzacji dostępna jest w katalogu marki Starline. Więcej informacji o aktualnej ofercie można znaleźć na stronie: www.elitpolska.pl/oferta/starline