Podobnie jak wiele innych komponentów pojazdów, łożyska kół przeszły przez lata szereg etapów rozwoju. To, co kiedyś było prostym łożyskiem kulkowym lub stożkowym, jest teraz kompletnym zespołem łożyskowym koła ze zintegrowaną piastą koła lub kołnierzem montażowym. Ponadto łożyska kół odgrywają decydującą rolę w wielu systemach wspomagających jazdę, ponieważ informacje o prędkości są wykorzystywane na przykład w ABS, ESP lub nawigacji.

Profesjonalna wymiana łożysk kół zawsze obejmuje wymianę odpowiednich akcesoriów. Jednak poszukiwanie dokładnie pasujących akcesoriów często może być czasochłonną sprawą dla warsztatów. Z tego powodu FAG WheelSet firmy Schaeffler zawiera już dokładnie te akcesoria, które zostały określone przez producenta pojazdu do naprawy. Często nawet więcej, jeśli eksperci Schaeffler uznają to za konieczne. Oszczędza to czas przy zamawianiu, a także zapewnia bezpieczeństwo podczas naprawy. Fakt, że nakrętki i wszystkie inne części są optymalnie dopasowane do odpowiedniego łożyska koła i pojazdu, gwarantuje szczególnie długą żywotność nowych części.

Kolejny plus: dzięki wiodącej na rynku jakości zarówno łożysk kół, jak i akcesoriów FAG WheelSet zapewnia, że łożysko koła jest bezpiecznie osadzone w zwrotnicy, ma stałe napięcie wstępne i optymalną współosiowość.

Naprawa łożysk kół generacji 2.1: specjalnie opracowane talerze narzędzia specjalnego umożliwiają przyłożenie siły przez pierścień zewnętrzny podczas procesu wciskania. Z drugiej strony pierścień zatrzaskowy jest umieszczony w taki sposób, że wpasuje się w rowek przewidziany w zwrotnicy koła.

 

Płynne prace naprawcze w warsztatach

Każda generacja łożysk kół wymaga specjalnej procedury naprawy – w niektórych przypadkach, na przykład, do profesjonalnej wymiany potrzebne są specjalne narzędzia.

Różne innowacje FAG, takie jak pierścień zatrzaskowy i wielowypust czołowy, ułatwiają montaż łożysk kół z generacji 2.1, a tym samym przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa i przyspieszenia procesów naprawczych. Jednocześnie uszczelnienie o niskim współczynniku tarcia bardzo skutecznie chroni nowoczesne łożyska kół FAG przed zanieczyszczeniem, a także zapewnia większą wydajność dzięki mniejszemu tarciu.

Dzięki 1000 elementów FAG WheelSet Schaeffler oferuje odpowiednie rozwiązanie dla prawie każdego przypadku naprawy. Asortyment jest konsekwentnie zorientowany na flotę pojazdów specyficznych dla danego kraju, a także na specyficzne dla pojazdu wymagania naprawcze – w celu szczególnie wydajnego wykorzystania łożysk. W porównaniu z konkurencyjnymi zestawami łożysk kół FAG WheelSet zawiera bardziej odpowiednie akcesoria w nawet 13%* zastosowań. To zaleta, którą warsztaty bardzo doceniają w swojej codziennej działalności. (*Źródło: Analiza TecDoc, kwiecień 2021 r.)

Zoptymalizowana konstrukcja kołnierza oszczędza masę

Aby sprostać stale rosnącym wymaganiom w zakresie redukcji masy i związanej z tym redukcji emisji CO2, marka Schaeffler FAG stosuje w wielu swoich produktach łożyska kół zoptymalizowane pod kątem masy z konstrukcją ECO-Hub. Pozwala to na zmniejszenie masy łożysk kół nawet o 20% (w porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami kołnierzy)*. Aby zapewnić, że nie nastąpi pogorszenie nośności i trwałości, w produkcji stosuje się specjalny proces hartowania indukcyjnego. Tworzy to szczególną sztywność w obszarze kołnierza i pierścienia zewnętrznego, co jest gwarancją maksymalnego bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Od profesjonalistów dla profesjonalistów

Schaeffler oferuje profesjonalistom warsztatowym szeroki zakres usług związanych z naprawą łożysk kół. Schaeffler łączy wszystkie swoje usługi pod marką REPXPERT: katalog online, szkolenia techniczne, infolinia serwisowa, narzędzia specjalne czy wskazówki dotyczące montażu łożysk kół. Mechanicy mogą wygodnie uzyskać dostęp do wszystkich usług w dowolnym momencie za pośrednictwem portalu warsztatowego Schaeffler REPXPERT.

Ponadto redaktorzy techniczni codziennie pracują nad nowymi treściami, takimi jak instrukcje instalacji i filmy dotyczące konkretnych pojazdów, a także broszury techniczne i informacje serwisowe. Dostęp do nich można uzyskać przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu na portalu internetowym Schaeffler REPXPERT. To oparty na TecDoc, niezależny od producenta katalog online, który szybko zapewnia dobór odpowiedniej części zamiennej. W razie potrzeby uzupełniany jest on instrukcjami naprawy pojazdu, danymi konserwacyjnymi i wartościami roboczymi (RMI) od naszego partnera TecAlliance.

Oprócz łożyska koła FAG WheelSet firmy Schaeffler zawiera również wszystkie niezbędne akcesoria do szybkiej i bezpiecznej naprawy.