Naprawa samochodów nie jest jedynym źródłem przychodów w warsztacie samochodowym. Wiele warsztatów świadczy także usługi, które można nazwać uzupełniającymi, np. cieszący się coraz większą popularnością detailing. Można go wykorzystać na kilka sposobów, np. jako samodzielną usługę skierowaną do właścicieli pojazdów lub jako element procesu przygotowania samochodu do sprzedaży.
Jednym z filarów tej działalności są środki chemiczne. Są wśród nich substancje o różnym przeznaczeniu: detergenty do czyszczenia tkanin i tworzyw sztucznych, środki do polerowania i nabłyszczania, odrdzewiacze, odplamiacze itp. Różnią się one między sobą nie tylko składem chemicznym, ale także stężeniem substancji aktywnych i sposobem aplikacji.
Popularność detailingu rośnie, a wraz z nią zwiększa się grupa producentów i poszerza się ich oferta. Z jednej strony oznacza to, że w sprzedaży można spotkać produkty z każdej półki cenowej, zalecane dla większości spotykanych materiałów czy rodzajów powierzchni, jednak z drugiej strony wśród tak wielu produktów coraz trudniej wybrać materiały sprawdzone i naprawdę skuteczne.
Bezpieczeństwo
Nie wszystkie środki kosmetyczne powinny mieć kontakt z każdym podłożem. Niektóre kombinacje mogą dawać niepożądane efekty, np. odbarwienia, matowienie, w skrajnych przypadkach osłabienie struktury tkaniny. Dlatego należy poważnie traktować ostrzeżenia producentów i sugestie, żeby preparat nakładać najpierw na niewielką powierzchnię podłoża w niewidocznym miejscu. Po takiej aplikacji najlepiej odczekać kilka minut i uważnie obejrzeć skutki testu w jasnym świetle. Przy bardzo zabrudzonej powierzchni odbarwienia można łatwo pomylić z pożądanym efektem, czyli oczyszczeniem podłoża.
Ekologia
Kosmetyki samochodowe bardzo często są sprzedawane w jednorazowych opakowaniach ciśnieniowych wykonanych z aluminium. To bardzo wygodny sposób przechowywania i dawkowania preparatów, ale ma on także kilka wad.
Pojemniki ciśnieniowe zawierają nie tylko środek aktywny, ale także czynnik napędowy: gaz pod ciśnieniem wyższym od atmosferycznego, który powoduje wypchnięcie płynu lub piany przez dyszę po otwarciu zaworu. Kiedyś powszechnie stosowano w tym celu freony, które – jak się okazało – bardzo skutecznie niszczą ozon w górnych warstwach atmosfery. Obecnie stosuje się w tym celu azot albo mieszaniny węglowodorów, np. propan, izobutan, n-butan (przy czym ostatnie z wymienionych
są łatwopalne).
W warsztacie samochodowym, w którym zużycie kosmetyków i innych środków podawanych w formie aerozolu albo piany jest duże, można rozważyć inne metody, np. aplikację środków przy pomocy profesjonalnych urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem. Dzięki nim można kupować większe ilości preparatów w opakowaniach przemysłowych niezawierających gazu pod ciśnieniem. Są one bezpieczniejsze w transporcie i podczas magazynowania, a zazwyczaj także tańsze od opakowań przeznaczonych dla klientów detalicznych.
O środowisko można zadbać, wybierając środki biodegradowalne, czyli takie, które po użyciu lub rozlaniu ulegną naturalnemu rozkładowi na substancje obojętne dla środowiska. Dotyczy to także oparów rozpuszczalników, które mogą dostać się do atmosfery. Coraz częściej producenci obniżają ceny środków biodegradowalnych, jednocześnie udoskonalając te preparaty. Wynika to zarówno z potrzeb rynku i preferencji klientów, jak i uregulowań prawnych.
Oczekiwania klientów ewoluują w kierunku preparatów ekologicznych.
Specjaliści od detailingu i właściciele myjni samochodowych coraz częściej są pytani o środki przyjazne środowisku, a także hipoalergiczne i bezzapachowe.
Rodzaje kosmetyków samochodowych
Trudno znaleźć jeden uniwersalny środek usuwający z równą skutecznością wszystkie zabrudzenia i rozwiązujący wszystkie problemy kierowcy. Podstawowy zestaw kosmetyków i stosowanych sezonowo środków pomocniczych może zawierać: szampon samochodowy, pastę do polerowania, środek do czyszczenia szyb, środek do czyszczenia kół, środek do usuwania owadów, spray do deski rozdzielczej, środek do czyszczenia dywanów i elementów tekstylnych, środek do pielęgnacji tworzyw sztucznych. W sezonie jesienno-zimowym zestaw ten należałoby uzupełnić o odmrażacz szyb, środek zabezpieczający szyby przed zamgleniem oraz odmrażacz do zamków samochodowych.
Zarówno mechanicy, jak i właściciele samochodów eksperymentują z różnymi środkami. Od czasu do czasu warto zweryfikować swoje przyzwyczajenia, poszukując nowości. Może się okazać, że od ostatnich zakupów wiele się zmieniło i pojawiły się preparaty o znacznie większej skuteczności, sprzedawane w bardzo rozsądnych cenach.
Chemia warsztatowa
Oprócz kosmetyków w warsztacie używa się szerokiej gamy technicznych środków chemicznych w postaci: aerozoli w opakowaniach ciśnieniowych, past, proszków, mas plastycznych, płynów itp. Są wśród nich spraye techniczne, uszczelniacze przedniej szyby, produkty do konserwacji podwozia, spraye do kół, spraye do zacisków hamulcowych, produkty do zabezpieczania gwintów, uszczelniacze nadwozia, uszczelki uniwersalne silikonowe, środki czyszczące do klimatyzacji, pasty oraz środki czyszczące do silników.
W tej grupie znajdują się także środki, które mogą być znacznie mniej przyjazne środowisku niż kosmetyki samochodowe. Oceniając ich przydatność, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich skuteczność i bezpieczeństwo dla pojazdu i jego części, a także łatwość nakładania i usuwania nadmiaru środka po użyciu. Równie ważna jest wydajność: jeśli preparat możemy nakładać cienką warstwą, to oszczędzamy (bo zużywamy mniejsze ilości materiału), a jednocześnie poprawiamy warunki pracy (ograniczając liczbę i objętość substancji ulatniających się do powietrza). Zmniejszamy także w ten sposób ilość czyściwa i środków chemicznych, których trzeba będzie użyć do usunięcia konserwacji przed następną naprawą.
Podstawową chemię warsztatową uzupełniają przemysłowe czyściwa bawełniane i papierowe, rozpuszczalniki, pasty do mycia rąk oraz kremy zabezpieczające skórę dłoni. Warto o nich pamiętać, gdy oceniamy wpływ warsztatu na środowisko. Czyściwo może być wykonane z naturalnych materiałów, ale gdy zostanie ono wykorzystane do usunięcia nadmiaru smaru lub innych substancji, to staje się niebezpiecznym odpadem, który wymaga utylizacji w specjalnych warunkach. Jeśli chcemy wspomagać ochronę środowiska, to stosowanie tego typu produktów należy ograniczyć do niezbędnego minimum.
Wysokiej jakości materiały higieny osobistej i kremy chroniące naturalną powłokę zabezpieczającą skórę dłoni znacznie poprawiają komfort pracy i minimalizują ryzyko występowania reakcji alergicznych (np. w postaci odczynów kontaktowych pojawiających się w wyniku zabrudzenia skóry dłoni środkami chemicznymi).
Szeroka oferta kosmetyków samochodowych i chemii warsztatowej marki Starline dostępna jest w sklepie internetowym LKQ ELIT: