Prezentujemy firmę, która jest kolejnym przykładem na to, jak zainteresowania mogą przerodzić się w pasję, a pasja w kierunek drogi zawodowej. Serwis o oryginalnej nazwie „Mówisz i masz” zlokalizowany jest w Skołyszynie w województwie podkarpackim.

Pomysłodawca i właściciel firmy to prawdziwy pasjonat motoryzacji. Jego celem było stworzenie miejsca oferującego kompleksową pomoc – od rzetelnej diagnostyki poprzez fachową naprawę aż po bogato wyposażony sklep z częściami samochodowymi. Początki firmy sięgają 2008 roku, a obecnie warsztat działa w ramach autoryzowanej sieci serwisowej Partner ELIT.

Po prostu „Mówisz i masz”

Skąd pomysł na nazwę firmy? – Nie ukrywam, że po prostu spodobało mi się to powiedzenie i doskonale pasuje ono do naszego serwisu. Zawarte jest w nim wszystko, czym kierujemy się w biznesie: spełniamy każde życzenie klienta, a robimy to szybko i sprawnie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że nazwa jest łatwa do zapamiętania i funkcjonuje w naszym języku od dawna – wyjaśnia Daniel Fuk, właściciel firmy.

Jak wielu fachowców z branży motoryzacyjnej, pan Daniel Fuk swoją przygodę z motoryzacją rozpoczynał jeszcze w szkole średniej. Zainteresowanie mechaniką i pojazdami zaowocowało wyborem klasy o profilu mechanicznym. W trakcie nauki zainteresowanie przerodziło się w prawdziwą pasję. – Z czasem dojrzewały u mnie marzenia o otworzeniu własnego serwisu. Oczywiście zdawałem sobie sprawę, że przede mną długa droga, jednak postanowiłem konsekwentnie realizować swoje marzenia. W międzyczasie pracowałem w branży, nabywając doświadczenia. Chciałem stworzyć miejsce, które będzie oferowało kompleksową obsługę pojazdów. W efekcie moich obserwacji doszedłem do wniosku, że jeżdżenie przez klienta do różnych miejsc w celu uzyskania pomocy w kilku sprawach to bezsensowna strata czasu. Serwis z prawdziwego zdarzenia powinien dawać możliwość załatwienia wszystkich koniecznych spraw w jednym miejscu – mówi właściciel.

Oferta

W ofercie serwisu „Mówisz i masz” znajduje się praktycznie wszystko, czego może potrzebować właściciel pojazdu. – Na wstępie proponujemy rozbudowaną i fachową diagnostykę. Wychodzimy z założenia, że poprawne zdiagnozowanie usterki to podstawa każdej naprawy. Obecne pojazdy są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, więc diagnozowanie usterki „na oko” nie wchodzi w grę. Dlatego w naszym serwisie dysponujemy nowoczesnym sprzętem do diagnostyki komputerowej – wyjaśnia Daniel Fuk. Oferta usług mechanicznych jest bardzo szeroka i obejmuje m.in.:

  • wulkanizację,
  • układy wydechowe,
  • zawieszenie,
  • klimatyzację,
  • układy kierownicze,
  • układy hamulcowe,
  • sprzęgła,
  • instalacje elektryczne,
  • skrzynie biegów,
  • silniki.

– Kompleksowość usług wymaga od nas nowoczesnego wyposażenia, dlatego stale inwestujemy w nowy sprzęt. Dzięki temu bardzo ciężko zaskoczyć nas jakąś niecodzienną usterką, z którą nie umielibyśmy sobie poradzić. Oczywiście wyposażenie serwisu to tylko połowa drogi do sukcesu. Najważniejsi są ludzie – doświadczeni fachowcy, wykonujący pracę z pasją i zaangażowaniem. Nasi stali klienci mają pewność, że oddają swoje pojazdy w te same, sprawdzone ręce. Obecnie zatrudniamy trzech mechaników, ale lada dzień do naszego zespołu dołączy czwarta osoba. Mamy świadomość, że branża motoryzacyjna jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi na rynku i w związku z tym stale podnosimy swoje kompetencje, biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach – opowiada Daniel Fuk. Pod okiem fachowców z „Mówisz i masz” pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywają także praktykanci ze szkół o profilach mechanicznych. Jest ich aż dziewięciu, co także potwierdza wysoką jakość usług i dobrą opinię, jaką serwis cieszy się w regionie. – Praktykantów przyjmujemy już od kilku lat. Cieszymy się, że młodzi adepci naszej branży mogą się u nas szkolić. Jestem pewien, że pod okiem naszych specjalistów staną się dobrymi fachowcami. Staramy się imprzekazać nie tylko fachową wiedzę, ale także zamiłowanie do pracy, zaangażowanie, sumienność i właściwe podejście do klienta. Kto wie? Być może w przyszłości któryś z nich dołączy do naszego zespołu – mówi właściciel.

Sklep

Oferta firmy „Mówisz i masz” to nie tylko szeroko pojęta mechanika pojazdowa, ale również dobrze zaopatrzony sklep z częściami i akcesoriami samochodowymi. – Nie specjalizujemy się w jednej, wybranej gałęzi podzespołów. Oferujemy bogaty wybór części oraz fachowe doradztwo.
Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i zawsze staramy się jak najlepiej doradzić w rozwiązaniu problemu. Odpowiedni dobór części, dostępnych w atrakcyjnych cenach, poprawia naszą konkurencyjność na lokalnym rynku. Okoliczne stacje diagnostyczne i warsztaty także mogą liczyć u nas na atrakcyjne rabaty i promocje. Nie bez znaczenia są również pakiety gwarancyjne, które dają klientom pewność, że wykonana naprawa spełnia najwyższe standardy. Oczywiście w szybkiej realizacji zamówień pomaga nam współpraca z firmą ELIT Polska. Częste i szybko realizowane dostawy pozwalają skrócić czas oczekiwania do minimum, co idealnie wpisuje się w naszą misję: „mówisz i masz” – mówi z uśmiechem Daniel Fuk.

Na pytanie, co najbardziej lubi w swojej pracy, Daniel Fuk bez wahania odpowiada, że nieprzewidywalność. – Mechanika to chyba najbardziej zaskakująca branża. Nieustannie spotykają nas niecodzienne sytuacje, z którymi musimy sobie radzić. Naprawdę mógłbym napisać o tym książkę. Szczerze przyznam, że noszę się z takim zamiarem, jednak jego realizacja chyba musi poczekać do emerytury – żartuje właściciel firmy.
Dodatkowo Daniel Fuk wskazuje na kontakt z ludźmi, możliwości realizacji planów oraz ciągły ruch. – Nie jestem typem osoby, która wysiedziałaby 8 czy 10 godzin dziennie za biurkiem – mówi. – W swojej pracy mogę być w ciągłym ruchu, rozmawiać z ludźmi, rozwiązywać problemy. To coś, w czym się świetnie czuję, w czym się realizuję i nie wyobrażam sobie, że mógłbym robić coś innego. Życzę każdemu, aby jego praca sprawiała mu tyle satysfakcji, ile mnie daje mechanika samochodowa. Jeśli chodzi o plany na przyszłość, to są one związane głównie z lokalami. Obecne lokalizacje (2 sklepy oraz 2 warsztaty) niestety wynajmujemy. Planuję kupić odpowiednie budynki lub wybudować własne. Są to główne cele na najbliższy czas. Póki co nie planuję poszerzania oferty serwisowej. Jest ona wystarczająco bogata, a uważam, że lepiej robić mniej rzeczy solidnie i rzetelnie, niż realizować kilka projektów równocześnie, nie poświęcając żadnemu wystarczającej ilości czasu i uwagi – podsumowuje Daniel Fuk.

Łukasz Pieńkowski