Opaski samozaciskowe są jednym z elementów powszechnie stosowanych w motoryzacji. Jednym z liderów na rynku producentów opasek zaciskowych jest hiszpańska firma Mikalor, dostarczająca szeroką gamę produktów dostosowanych do potrzeb nowoczesnego przemysłu motoryzacyjnego.

Mikalor S.A.

Hiszpańska firma Mikalor jest obecna na światowym rynku motoryzacyjnym od roku 1943 z szeroką gamą wysokiej jakości opasek zaciskowych, które zapewniają rozwiązania w zakresie montażu dostosowane do potrzeb nowoczesnego przemysłu motoryzacyjnego. Główny zakład, w którym produkowany jest asortyment obejm i opasek zaciskowych do węży elastycznych, znajduje się w Sabadell, mieście oddalonym o 25 km od Barcelony. Najnowocześniejsze procesy produkcyjne, posiadające certyfikaty ISO 9001 i ISO 14001, gwarantują najlepszą na świecie ofertę obejm i opasek zaciskowych do węży elastycznych. Umożliwiło to firmie Mikalor osiągnięcie znaczącej pozycji w międzynarodowym przemyśle motoryzacyjnym, AGD i innych sektorach przemysłowych.

Produkty i technologie Mikalor

Szerokie możliwości technologiczne pozwalają zaoferować klientom optymalne, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb rozwiązania w zakresie mocowań. Firma Mikalor chce spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, oferując możliwie najszerszy wachlarz rozwiązań i nieustannie pracując w celu utrzymania i poprawienia konkurencyjnej pozycji na rynku. Aktualnie Mikalor jest jedyną firmą na świecie, która oferuje wykonaną w 100% z tytanu rodzinę obejm ślimakowych do węży elastycznych, przewidującą zaspokojenie potrzeb w najbardziej wymagających zastosowaniach przemysłowych. Dział badawczo-rozwojowy Mikalor jest również pionierem takich produktów, jak słynna opaska zaciskowa „SUPER” (do węży pracujących pod wysokim ciśnieniem), stanowiąca punkt odniesienia do oceny wszystkich innych obejm do pracy pod wysokim ciśnieniem. W poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań dotyczących mocowań dla każdego konkretnego przypadku Mikalor ściśle współpracuje z działami technicznymi swoich klientów. Większość produktów zaprojektowanych i produkowanych przez Mikalor została opatentowana na całym świecie. Obecnie firma Mikalor dostarcza dla branży motoryzacyjnej na całym świecie kompleksową ofertę opasek stosowanych przez wszystkich producentów pojazdów osobowych i ciężarowych.

ASFA L lub S to bardzo popularne i najczęściej stosowane na rynku ślimakowe opaski zaciskowe. Produkowane są one na taśmach o dwóch szerokościach (9 i 12 mm) i oferują różne siły zacisku i możliwości montażu – w zależności od potrzeb. Wysoka precyzja wykonania i jakość użytego do produkcji materiału (od W1 do W5) stawiają ten produkt na wysokim miejscu w tej kategorii. Dzięki wyjątkowej konstrukcji obudowy zamka obejma zaciskowa do węży elastycznych ASFA L charakteryzuje się doskonałymi parametrami przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych wymiarów. Formowane na zimno przetłoczenia taśmy, wygładzonej od spodu, w połączeniu z jej zaokrąglonymi krawędziami, zapewniają ochronę węża elastycznego przed uszkodzeniami. Obejma jest w pełni zgodna z normą DIN 3017, a także z dyrektywą RoHS Unii Europejskiej 2002/95/WE z 1 lipca 2006 roku. Obejma ta doskonale nadaje się do ogólnych zastosowań przemysłowych.

 

Na bazie opaski ASFA powstała inna – specjalistyczna, ale często stosowana opaska z wkładką kompensacyjną „CT” (Constant Tension), wykorzystywana podczas montażu przewodów pracujących pod bardzo zmiennym ciśnieniem i temperaturą. Opaska ta gwarantuje utrzymanie pełnej szczelności i siły zacisku na całym obwodzie przewodu nawet przy dużych skokach ciśnienia i temperatury. Niewiele firm w tej branży może pochwalić się posiadaniem w ofercie takiego modelu.

 

Oferta bardzo popularnych opasek samozaciskowych – drucianych i sprężystych – wykorzystywanych do szybkiego montażu przewodów pracujących pod niskim ciśnieniem, składająca się z Wire Clip oraz Spring Clip, daje możliwość łatwego i taniego zamontowania różnych przewodów, np. w układach chłodzenia lub LPG.

 

Obejma Mini „Normal” jest przeznaczona do niskociśnieniowych węży o małych średnicach (np. paliwowych), wykonanych z miękkich materiałów. Dzięki gładkiej powierzchni wewnętrznej i wyprofilowanym krawędziom taśma o szerokości 9 mm nie uszkadza węża. Wyprofilowany, nasuwany na wąż język taśmy daje dodatkowe zabezpieczenie. Nakrętka nie wypada z gniazda nawet po całkowitym wykręceniu śruby. Zastosowanie miękkiej, ciągliwej stali do produkcji obejmy Mini „Normal” sprawia, że przy dokręceniu obejma idealnie dopasowuje się do węża, tworząc mocny, ale delikatny zacisk. Jest ona zalecana do stosowania na przewodach mediów gazowych pracujących pod niskim ciśnieniem. Obejma „Normal” ma również wiele zastosowań w przemyśle motoryzacyjnym.

 

Obejma ślimakowa półotwarta Micro W2 stanowi idealną alternatywę dla węży o małych średnicach. Może być stosowana wszędzie tam, gdzie potrzebna jest mała i elastyczna obejma, wytwarzająca małą siłę zacisku. Wykonana jest z taśmy nierdzewnej o szerokości 5 mm. Zmniejszone wymiary obudowy zamka tej obejmy sprawiają, że stanowi ona idealną alternatywę dla zastosowań, w których przestrzeń jest ograniczona. Obejma ta szczególnie polecana jest do mocowania cienkościennych węży o niewielkiej średnicy.

 

Super jest obejmą do montowania na grubych, zbrojonych wężach stosowanych w motoryzacji (samochody ciężarowe i specjalne), różnych gałęziach przemysłu, rolnictwie, systemach wodnych lub olejowych. Wykonana jest z wyprofilowanej taśmy stalowej o szerokości od 18 do 30 mm. Nakrętka i sworzeń posiadają oznaczenie siły 8.8. Zaletą obejm Supra jest taśma zgrzewana w trzech punktach, która zapewnia większą wytrzymałość i uniemożliwia skaleczenie podczas montażu.

 

Obejma samozaciskowa sprężysta wg DIN 3021 produkowana jest zgodnie z normą DIN 3021. Jest ona rekomendowana do aplikacji, w których temperatura może się wahać od -40°C do +120°C. Specjalna konstrukcja obejmy sprawia, iż utrzymuje ona promienisty rozkład siły pomimo zmian temperatury. To produkt wielokrotnego użytku, szybki i łatwy w montażu.

 

Opaska zaciskowa do przegubów została zaprojektowana tak, aby można ją było stosować w miejscach o ograniczonym dostępie do pola montażowego. Zazwyczaj jest ona montowana tam, gdzie wymagana jest stała średnica zacisku, a strefa mocowania jest trudno dostępna. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach pracujących pod niskim lub średnim ciśnieniem oraz wówczas, gdy transportowanym medium jest powietrze lub osłony (np. w przegubach).