Prezentujemy jeden z najstarszych serwisów sieci Partner ELIT – firmę COLUMB, która obchodzi właśnie jubileusz 30-lecia działalności.

Wieloletnia obecność na rynku usług motoryzacyjnych pozwoliła właścicielom firmy COLUMB poznać tę wymagającą branżę od przysłowiowej podszewki i zrealizować założone plany rozwojowe. Obecnie przedsiębiorstwo COLUMB działa w ramach sieci autoryzowanych serwisów Partner ELIT.

Od sklepu do warsztatu

Czasami aż trudno nam w to uwierzyć, ale jesteśmy na rynku już 30 lat – mówi Zbigniew Sitko, właściciel firmy. Działalność rozpoczynaliśmy w kwietniu 1992 roku. Początkowo funkcjonowaliśmy w małym kiosku handlowym i zajmowaliśmy się głównie sprzedażą olejów samochodowych. Rynek motoryzacyjny był jednym z najszybciej rozwijających się w naszym kraju. Z roku na rok przybywało samochodów i innych pojazdów. Powoli rozszerzaliśmy grono klientów, a zapotrzebowanie na nasze towary stale rosło. Poszerzaliśmy asortyment o kolejne produkty i poważnie zaczęliśmy myśleć o rozwinięciu oferty o usługi wymiany olejów i filtrów – dodaje. Właściciele nowo powstającej firmy musieli zmierzyć się z rynkowymi trudnościami i umiejętnie wykorzystać możliwości, jakie stwarzał nowy ustrój gospodarczy w Polsce. Przybywało nie tylko pojazdów, ale także firm oferujących usługi mechaniczne. Konkurencja rosła. W takich warunkach jedynie dbanie o najwyższe standardy i podnoszenie konkurencyjności umożliwiały utrzymanie się na wymagającym rynku.

Od samego początku byliśmy bardzo zaangażowani w prowadzenie biznesu, poświęcaliśmy mu swój czas i uwagę. Tym bardziej cieszy nas fakt, że jesteśmy na rynku od tylu lat, nieustannie zdobywamy nowych klientów i czerpiemy radość z wykonywanej pracy. Naszym atutem są również sprawdzeni pracownicy, którzy są z nami od dawna. Skompletowanie odpowiedniego zespołu zajęło nam trochę czasu, ale było warto. Zgrany personel buduje zaufanie klientów, którzy doskonale wiedzą, kto będzie zajmował się ich pojazdem. Nasi klienci mają pewność, że ich samochód zawsze trafi w te same, sprawdzone ręce. Obecnie zatrudniamy pięć osób: trzech mechaników i dwóch pracowników do obsługi działu handlowego. To prawdziwi fachowcy, w pełni zaangażowani w swoją pracę. Dbamy o to, aby być na bieżąco z nowinkami z naszej branży i chętnie uczestniczymy w szkoleniach i targach motoryzacyjnych – mówi Zbigniew Sitko.

Oferta

Serwis mieści się w obszernym, nowocześnie urządzonym budynku przy ul. Pszowskiej 264 w Wodzisławiu Śląskim. Dostępna przestrzeń daje komfort zarówno pracownikom, jak i klientom firmy, a bogate wyposażenie pozwala na wykonywanie szerokiego, zróżnicowanego zakresu usług. Budynek wyposażony jest w stanowiska naprawcze i magazyn, a klienci mają do dyspozycji także sklep z częściami samochodowymi. Aktualna oferta firmy obejmuje przede wszystkim szeroko pojęte usługi mechaniczne.
Zajmujemy się pełnym zakresem mechaniki wszystkich podzespołów samochodowych. Wykonujemy naprawy układów: zawieszenia, hamulcowego, napędowego, a także układów elektrycznych. Na wyposażeniu serwisu posiadamy nowoczesny sprzęt, licencjonowane programy i urządzenia diagnostyczne. Wykonujemy również pełną obsługę klimatyzacji i oferujemy usługę komputerowego ustawiania zbieżności kół – mówi właściciel firmy.

W ofercie serwisu znajdują się także usługi związane z bieżącą eksploatacją pojazdów, takie jak wymiana żarówek, wycieraczek czy uzupełnianie płynów. Czynności te wykonywane są na poczekaniu. Sporym powodzeniem cieszą się usługi związane z wulkanizacją. Klienci mogą liczyć na ciekawe pakiety, np. bezpłatne sprawdzenie układu hamulcowego przy wymianie opon. – Od pewnego czasu oferujemy naszym klientom możliwość sezonowego przechowywania opon oraz kół – opowiada właściciel serwisu.
Klienci chętnie do nas wracają, ponieważ mają pewność, że każda usługa jest wykonana rzetelnie, fachowo, a dodatkowo objęta jest gwarancją. Najlepszą rekomendacją i potwierdzeniem wysokiej jakości usług są zadowoleni klienci, którzy polecają nasze usługi swoim znajomym – dodaje.

Jak już wspomniano wyżej, przedsiębiorstwo COLUMB to nie tylko warsztat, ale również bogato wyposażony sklep z częściami. W ofercie sklepu znajduje się pełna gama części mechanicznych, blacharskich, a także akcesoriów i chemii samochodowej do wszystkich rodzajów i marek pojazdów.

Posiadamy części do samochodów osobowych i dostawczych. Kierujemy się zasadą, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. W razie potrzeby sprowadzimy każdą część. Dużą rolę odgrywa tutaj współpraca z firmą ELIT Polska, dzięki której mamy zapewniony praktycznie nieograniczony dostęp do podzespołów, a zamówienia realizujemy w bardzo krótkim czasie. Współpraca układa nam się bardzo dobrze. Chciałbym w tym miejscu wspomnieć o ważnej roli przedstawiciela handlowego, z którym zawsze, bez żadnych problemów, szybko i konkretnie możemy załatwić każdą sprawę. Naszym dużym atutem jest również bogato wyposażony magazyn, dający nam możliwość sprzedaży większości popularnych towarów od ręki – wyjaśnia Zbigniew Sitko. Oferowane towary spełniają wysokie normy jakościowe i są objęte gwarancją. Na miejscu klienci mogą liczyć na pomoc oraz fachową poradę w doborze odpowiednich części zamiennych.

Pytany o plany na przyszłość oraz ewentualny dalszy rozwój firmy, właściciel uchyla nam rąbka tajemnicy. – Chcielibyśmy nadal inwestować i rozwijać się. W planach jest zakup nowoczesnych narzędzi oraz urządzeń niezbędnych w naszej codziennej pracy. Motoryzacja rozwija się bardzo szybko i jeśli pozwolilibyśmy sobie na przestój, to zostalibyśmy w tyle i moglibyśmy przestać liczyć się na lokalnym rynku. Niestety ostatnie lata nie są najlepsze w kontekście nowych inwestycji. Najpierw pandemia COVID-19, teraz wojna na Ukrainie. Wszystko to sprawia, że na rynkach zaczyna brakować niektórych materiałów czy podzespołów. W związku z tym aktualnie skupiamy się na jak najlepszym wykonywaniu swojej pracy. Oczywiście mamy nadzieję, że niedługo wróci dobry czas na rozwój oraz inwestycje i znów będziemy mogli ruszyć pełną parą. Mimo wszystko optymistycznie patrzymy w przyszłość – podsumowuje Zbigniew Sitko.

Łukasz Pieńkowski