Korzystanie ze spryskiwaczy szyb samochodowych przedniej i tylnej oraz spryskiwaczy reflektorów, zwłaszcza w takim kraju jak Polska, jest koniecznością. Po opadach deszczu z kurzu na nawierzchni i pozostałości gumy z opon tworzy się lepkie błoto przenoszone kołami innych samochodów na nadwozie, a przede wszystkim szyby i reflektory auta.

A przecież powszechnie wiadomo, że dobra widoczność z kabiny to podstawa bezpieczeństwa na drodze.

Krótka historia wycieraczek szyb

Pierwsze wycieraczki szyb opatentowała Amerykanka Mary Andersson już w 1903 roku, ale do seryjnej produkcji weszły one za sprawą firmy Ford, która odkupiła (także opatentowany) projekt wycieraczki krakowianina Józefa Hoffmana, który już jako 11-letnie „cudowne dziecko” koncertował na fortepianie w 1887 roku w Nowym Jorku. Hoffman był jednak nie tylko pianistą, ale i wynalazcą, a w roku 1911 swoją wycieraczkę sprzedał firmie Ford. Wycieraczki te czyściły z wody jedynie przednią szybę.

Wycieraczki reflektorów samochodowych

Wycieraczki reflektorów samochodowych pojawiły się w 1968 roku dzięki firmie Chevrolet, a następnie dość szybko zainteresowano się nimi w krajach skandynawskich. Do tego stopnia, że Fiat 125p-MR74 w wersji szwedzkiej miał takie wycieraczki już w 1974 roku. Obecne przepisy – zarówno międzynarodowe, jak i krajowe – wymagają, by w spryskiwacze lamp przednich były wyposażone samochody z reflektorami ksenonowymi, ponieważ strumień świetlny emitowany przez takie reflektory jest bardzo podatny na ich zanieczyszczenie. Na reflektorach nie ma wycieraczek, bo plastik, z jakiego są one wykonywane, matowieje znacznie szybciej niż szkło. Reflektory te wyposażane są zatem w ciśnieniowy system mycia.

Płyny do spryskiwaczy Starline – wysoka jakość za rozsądną cenę

Ważna jest jakość płynu, jaki wlewamy do zbiornika spryskiwaczy. Wszystkim poszukującym produktów z najlepszym stosunkiem jakości do ceny z pewnością warto polecić płyny do spryskiwaczy marki Starline, które mają bardzo dobre właściwości czyszczące. Usuwają one nie tylko błoto i wodę, ale także szczątki owadów i tłuste zabrudzenia, a jednocześnie są bezpieczne – nie uszkadzają lakieru ani gumowych części nadwozia.
Płyny do spryskiwaczy Starline obejmują nie tylko standardowe mieszanki letnie, mieszanki letnie z technologią NANO i koncentraty, ale także mrozoodporne płyny do spryskiwaczy, działające w zakresach do: -5°C, -20°C, -40°C i -80°C. Wszystkie mrozoodporne płyny do spryskiwaczy doskonale chronią spryskiwacze szyb przednich przed zamarzaniem. Mogą one być stosowane w postaci koncentratu – wymagana temperatura krzepnięcia może być osiągnięta poprzez odpowiednie jego rozcieńczenie.

Asortyment Starline

Płyny do spryskiwaczy Starline dostępne są w następujących opakowaniach: Mix letni: 1 l, 3 l, 25 l, 60 l, 200 l. Koncentrat letni: 250 ml (może być stosowany po zmieszaniu z 25 l wysokiej jakości płynu do spryskiwaczy), Opakowanie zimowe: -80°C, -40°C, -20°C, -5°C: 1 l, 5 l, 25 l, 60 l, 200 l i 1000 l.

Wojciech Machnicki


Szeroka oferta letnich i zimowych płynów do spryskiwaczy, a także części zamiennych dla motoryzacji dostępna jest w katalogu marki Starline. Więcej informacji o aktualnej ofercie można znaleźć na stronie: www.elitpolska.pl/oferta/starline